Diphoterine i förhållande till vatten
Vattnets egenskaper vid första hjälpen sköljning:
- Vattnet sköljer bort den aggresiva kemikalien.
- Vattnet späder kemikalien och minskar därmed dess aggressivitet.
- Vattnet är polyvalent, det vill säga fungerar likadant mot alla produkter och minskar således möjligheten att göra fel.
Vattnets begränsningar vid första hjälpen sköljning:
- Starka koncentrationer som snabbt penetrerar.
- Att man är tvungen att handla mycket fort (<10 sek).
- Risk att bli kraftigt nedkyld vid långvarig sköljning med helkroppsdusch. Det är även svårt att hålla ögonen öppna.
- Vattnet är hypotont och får cellerna att expandera, se bilderna till höger.
Diphoterine bevarar alla de positiva effekterna som vattnet har, men kompenserar för det vattnet har svårt för:
- Diphoterine kompenserar vattnets begränsade effekter på kemikalier med starka koncentrationer.
- Diphoterine ökar tiden man har på sig innan sköljning måste påbörjas.
- Diphoterine är hypertont och stoppar penetrationen, drar vätska ut ur cellen. Se bilderna till höger.
- Diphoterine ökar komforten vid sköljning genom att endast behöva en kort behandlingstid som inte medför nedkylning.
- Diphoterine är likt vattnet polyvalent, vilket innebär att produken fungerar likadant mot alla typer av produkter.
- Diphoterine har en aktiv neutraliserande effekt på kemikalier.
Diphoterine i förhållande till buffrade lösningar
Buffrade lösningars egenskaper vid första hjälpen sköljning:
- En teoretisk aktiv sköljning av både syror samt baser. Realiteten är dock att det inte finns någon buffert som fungerar lika bra på syror som på baser.
Buffrade lösningars begränsningar vid första hjälpen sköljning:
- Endast en spädande effekt på andra ämnen än syror och baser (Oxiderare, Reducerare, Kelaterare och Lösningsmedel)
- De flesta behållare är speciellt avsedda för ögonbruk och ger därför inte en speciellt bra sköljning av hudområden.
- Risk för biverkningar, till exempel kalkutfällning i ögon.
Diphoterine har samma goda effekt mot alla sex kemiska reaktioner (Syror, Baser, Oxiderare, Reducerare Kelaterare och Lösningsmedel).
Diphoterine finns i flera olika behållare mot ögon, hud och hela kroppen.
Diphoterine har inga kända biverkningar.
|
Sköljning med vatten
1. Friska celler
2. Sköljning påbörjas. Vatten tar sig in i cellerna och får dessa att expandera.
3. Sköljningen avslutad: Cellerna är förstörda.
Sköljning med Diphoterine
1. Friska celler sett genom mikroskop.
2. Sköljning med diphoterine påbörjas.
3. Sköljning avslutad: Cellerna har klarat sig.
|